• "הוא תמיד קם והולך באמצע הסיפור…" כבר אין לך כוח? הפוסט הזה בשבילך!!!

  בתור אמא צעירה, כזו שהמקצוע שלה עוסק בשפה, כשחשבתי איך לפנק את הילדים ישר חשבתי על ספרים. נכנסתי לאתר של ספרי ילדים והתחלתי לגלול. הזמנתי כמה ספרים קצרים, התרגשתי וחיכיתי להזמנה. ניתאי היה בן כחודש וחצי כשהתחלתי לחשוף אותו לספרים, ועד היום הוא נהנה מכל רגע של סיפור.  אז כמה טיפים שיעזרו לכם להוריד ציפיות…

 • למה בחרתי שלא לדבר עם ילדיי ברוסית? ולא!!! תשחררו את המיתוס שדו- לשוניות גורמת לעיכוב בהתפתחות השפה

  למה בחרתי שלא לדבר עם ילדיי ברוסית? ולא!!! תשחררו את המיתוס שדו- לשוניות גורמת לעיכוב בהתפתחות השפה

  ידעתן שאני דוברת רוסית? כן כן, תתפלאו אבל אני לא מדברת עם הילדים שלי בשפה הזו. הרבה שואלים אותי "למה"?, יש איזה ציפייה שאם את קלינאית תקשורת, סביר להניח ש"תשקיעי יותר" בכל ענייני השפה. והאמת? מאוד רציתי שהילדים שלי ידעו להשתמש בשתי השפות. אז למה העדפתי שלא? לפני שאענה על שאלה זו בואו נדבר על…

 • שלבי התפתחות המשחק

  שלבי התפתחות המשחק

  היי אמא! את הפוסט הזה אני מקדישה לך כדי לעשות קצת סדר לגבי משחק. משחק זהו תחום שניתן לדבר עליו המון, אבל בואי.. מה תכלס צריך להיות? איך תדעי אם יש עיכוב בהתפתחות המשחק של ילדך או שהוא נמצא בטווח הנורמה בתחום זה? אגב, חשוב לציין שיכולת המשחק מפתחת עוד לפני היכולת לדבר. זאת יכולת…

אבחון וטיפול


לאורך שנות עבודתי יצא לי לשמוע מספר פעמים משפטים כמו "נו אז מה שבינתיים הוא לא כזה ברור…? זה בטח יעבור לו..", "הכל בסדר, כל אחד בקצב שלו, בסוף הוא גם ילמד להפיק משפטים",
"בסוף כולם יודעים לדבר, מה הלחץ.."?
אז יש כמה סיבות למה חשוב לטפל בזמן.
1. הביטחון והדימוי העצמי של הילד!! ילדים בעלי לקויות שפה ודיבור עלולים לסבול מקשיים חברתיים ורגשיים. קשיים אלו עלולים להעמיק עם העלייה בגיל והעליה בדרישה מהילד.
2. במחקר של Clair ושות' (2019), נמצא קשר בין קשיי שפה לקשיים רגשיים, קשיים בוויסות עצמי ולקשיים חברתיים.
3. כאשר מדובר על לקות שפה, נמצא במחקרים כי היא עלולה להוביל לליקויי למידה- בעצם לקשיים בתחומי קריאה, כתיבה והבנת הנקרא.
ולמה? קושי בקריאה ובכתיבה עלול להיות מושפע מיכולת המודעות הפונולוגית וכן מיכולת השיום והשליפה של מילים. בטיפול של קלינאית תקשורת ניתן לחזק את המודעות הפונולוגית ולשפר את יכולות השיום והשליפה ובכך לעזור לילד לקראת כתה א'.
4. כאשר מדובר על קשיים במובנות דיבור, קשיי היגוי (למשל קושי ביכולת הפקה של צליל מסוים, או קושי בהפקת מילים ארוכות), לא תמיד הילד יצליח לרכוש את הצליל אותו הוא מתקשה או את מבנה המילים אותם הוא מתקשה להפיק ללא התערבות מקצועית. יש צורך בהערכה של איברי ההיגוי ובהבנת הסיבה לקושי, על מנת לעזור לילד להגיע למובנות דיבור טובה.
5. כאשר מדובר על צרידות על רקע פונקציונלי, כלומר, צרידות על רקע שימוש לא יעיל בקול, חשוב לטפל מוקדם ככל הניתן (טיפול ישיר או הדרכת הורים, תלוי מקרה).
במקרים של צרידות מסוג זה לרוב תתלווה אבחנה של רופא אף אוזן גרון שמעידה על בצקת או יבלות על מיתרי הקול. טיפול בזמן ואימוץ הרגלי קול טובים ותקינים ישפרו את המצב ויאפשרו את ריפוי המיתרים בהקדם ולפעמים אף יסייעו במניעת הליך כירורגי.
 
ואחרי שמניתי לכם את הסיבות, חשוב להבין שאין גיל "נכון" להתחיל טיפול ואין צורך לחכות לגיל 3. ברגע שעולה אצלכם חשש שהילד מתעכב בתחומי השפה, הדיבור או שקולו נשמע צרוד, מומלץ לפנות לאבחון מוקדם ככל הניתן.
טיפול מוקדם הינו יעיל מאוד, מסייע בצמצום פערים ומפחית את הסיכון ללקות למידה ולקשיים חברתיים ורגשיים בעתיד.