• "הוא תמיד קם והולך באמצע הסיפור…" כבר אין לך כוח? הפוסט הזה בשבילך!!!

  בתור אמא צעירה, כזו שהמקצוע שלה עוסק בשפה, כשחשבתי איך לפנק את הילדים ישר חשבתי על ספרים. נכנסתי לאתר של ספרי ילדים והתחלתי לגלול. הזמנתי כמה ספרים קצרים, התרגשתי וחיכיתי להזמנה. ניתאי היה בן כחודש וחצי כשהתחלתי לחשוף אותו לספרים, ועד היום הוא נהנה מכל רגע של סיפור.  אז כמה טיפים שיעזרו לכם להוריד ציפיות…

 • למה בחרתי שלא לדבר עם ילדיי ברוסית? ולא!!! תשחררו את המיתוס שדו- לשוניות גורמת לעיכוב בהתפתחות השפה

  למה בחרתי שלא לדבר עם ילדיי ברוסית? ולא!!! תשחררו את המיתוס שדו- לשוניות גורמת לעיכוב בהתפתחות השפה

  ידעתן שאני דוברת רוסית? כן כן, תתפלאו אבל אני לא מדברת עם הילדים שלי בשפה הזו. הרבה שואלים אותי "למה"?, יש איזה ציפייה שאם את קלינאית תקשורת, סביר להניח ש"תשקיעי יותר" בכל ענייני השפה. והאמת? מאוד רציתי שהילדים שלי ידעו להשתמש בשתי השפות. אז למה העדפתי שלא? לפני שאענה על שאלה זו בואו נדבר על…

 • שלבי התפתחות המשחק

  שלבי התפתחות המשחק

  היי אמא! את הפוסט הזה אני מקדישה לך כדי לעשות קצת סדר לגבי משחק. משחק זהו תחום שניתן לדבר עליו המון, אבל בואי.. מה תכלס צריך להיות? איך תדעי אם יש עיכוב בהתפתחות המשחק של ילדך או שהוא נמצא בטווח הנורמה בתחום זה? אגב, חשוב לציין שיכולת המשחק מפתחת עוד לפני היכולת לדבר. זאת יכולת…

למה קלינאיות תקשורת מתכוונות כשהן אומרות "קשיי היגוי"?


היגוי זו היכולת להגות צלילים, עיצורים ומילים שונות.
קשיי היגוי יכולים להתבטא בהשמטה של הברות, הוספה והחלפה של הברות, שיבוש או השמטה של עיצורים שונים ותהליכים שונים בדיבורו של הילד.
מובנות הדיבור מושפעת גם מהתפקוד המוטורי הכללי, מבנה ותפקוד שרירי הפה והלשון וכן ממצב השמיעה.
רכישת ההיגוי מתחלקת לרכישת העיצורים וכן לרכישת מבנה המילה.
רכישת העיצורים נבחנת מול נורמות התפתחותיות כך שעם העלייה בגיל, הילד רוכש תנועות ועיצורים נוספים ועד גיל שש וחצי אנו מצפים שהוא יצליח לרכוש את כל ההגאים בצורתם התקינה (כולל ההגאים השורקים- הנחשבים לקשים ביותר לרכישה- דוגמת ההגה צ').
מעבר לרכישת העיצורים, נבחנת יכולת הפקת מבנה המילה, כך למשל מילים בנות 4 הברות יירכשו מאוחר יותר ממילים בנות 2 הברות.
ישנם ילדים שיתקשו בהפקה של הגה מסוים (לדוג' השמטה של ההגה ר' במילים- נפוץ מאוד, קושי בהפקת ההגה ל' או כל הגה אחר) טיפול בקשיים אלו לרוב קל ומהיר יחסית.
לעומת זאת, ישנם ילדים שקשיי ההיגוי שיופיעו אצלם יהיו מורכבים יותר ויפחיתו מאוד את מובנות הדיבור. במצבים כאלו, הטיפול לעיתים ארוך וממושך ודורש מהמשפחה להתגייס לטיפול ולתרגל באופן אינטנסיבי את שיעורי הבית הניתנים במהלך הטיפול.
הקושי המשמעותי ביותר בתחום ההיגוי מוגדר כ"אפרקסיה של הדיבור". במצבים מסוג זה לעיתים נשמע מגוון מצומצם מאוד של עיצורים שהילד מצליח להפיק. זהו מצב מאוד מתסכל עבור הילד והרבה פעמים בעקבותיו עלולים להופיע קשיים רגשיים, חברתיים והתנהגותיים בעקבות התסכול הרב שהוא חווה.
עם זאת, על אף הקושי המשמעותי, טיפול אינטנסיבי החל מהגיל הרך תוך תרגול אינטנסיבי מצד ההורים, יעזור לילד להגיע למובנות דיבור טובה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *